Інструкція: що робити при варварському обрізанні дерев?

Що робити при варварському обрізанні дерев?

Найпоширеніший метод обрізки дерев, який використовують харківські комунальники — це видалення всієї крони дерева або більшої її частини (так зване «кронування»).

Насправді обрізка до «голого стовпа» є незаконною і відбувається виключно тому, що мешканцям або байдуже, або вони не знають, куди звертатися, щоб це зупинити. Отже – що робити і куди звертатися?

Чому це погано?

Така обрізка шкодить дереву. Після неї воно гине одразу або живе лише кілька років. Через втрату крони в рослини припиняється процес фотосинтезу, завдяки якому вона отримувала живлення. Дерево, що голодує, слабне, на нього нападають шкідники і патогенні гриби, по стовбуру поширюється гниль – вже через кілька років варварське обрізане дерево стає аварійно небезпечним, хоча раніше таким не було.

Деякі породи дерев взагалі не витримують обрізання і гинуть після нього у 100% випадків: клен, біла тополя, береза, горобина, хвойні.

Дерево загинуло протягом року після обрізки під стовп

Дерево загинуло протягом року після обрізки під стовп

Чому це незаконно?

Обрізане до стовпа дерево вважається ПОШКОДЖЕНИМ до ступеня припинення росту — тобто до загибелі.

 1. Постанова Кабміну №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, завданої зеленим насадженням у межах міст»:
  – дерево з видаленням крони від 1/3 до 1/2 її довжини відноситься до категорії пошкоджених дерев, а дерево з видаленням більше половини довжини крони відноситься до категорії дерев, пошкоджених до ступеня припинення росту.
  Зверніть увагу, що мова йде не про висоту всього дерева, а про довжину крони: крона починається від першого розгалуження гілок на стовбурі.

 2. Кримінальний кодекс України, стаття 270 (1):
  1. Умисне знищення або пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства (…) ─ карається штрафом від 100 до 250 неопод. мінімумів доходів громадян … або обмеженням волі до трьох років. Прим. 1. Під об’єктами ЖКГ в цій статті слід розуміти об’єкти благоустрою (…).
  * зелені насадження є елементами об’єктів благоустрою відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ст.21, ч.1, п.2.

Яка ж обрізка правильна?

Згідно з Правилами утримання зелених насаджень в містах України (Наказ №105 від від 10.04.2006) є три види обрізання:

 1. формувальне – здійснюється для формування крони, видаляються лише 1-2-річні паростки (ті що виросли за останній рік-два).
  В міській практиці це також – підняття крони (над тротуарами і проїжджою частиною, біля дорожніх знаків тощо), пониження крони (під електромережами та іншими комунікаціями), прорідження крон дерев для кращого освітлення приміщень тощо.
 2. санітарне – проводять для видалення сухих та аварійних гілок. Проводять його в період вегетації (коли дерево зелене), щоб не сплутати сухі з живими.
 3. омолоджувальне – застосовується лише до СТАРИХ дерев, у яких всихає верхівка. Воно проводиться поступово ПРОТЯГОМ 2-3 РОКІВ.

За один раз можна зрізати до 30% крони. Отже, в перший рік зрізають третину гілок (починаючи зверху), що спонукає старе дерево відрощувати молоді пагони. На другий рік – ще 1/3 старих гілок. І на третій рік за необхідності зрізають решту старих гілок – а за ці роки в дерева вже виросли молоді гілки, тому воно без зайвого стресу переживає цю поступову обрізку.

Як бачите, це не має нічого спільного з тим, що роблять у Харкові – коли приїхали і за один раз залишили від дерева голий стовбур — і називають це «омолодженням».

Які документи повинні мати виконавці роботи?

Для проведення омолоджувальної обрізки потрібні документи НА КАПІТАЛЬНИЙ РЕМОНТ, так як дерева відносяться до об’єктів благоустрою. Згідно з п. 4.2 Доповнення 1 Наказу №154 «Про затвердження Порядку проведення ремонту та Утримання об’єктів благоустрою насел.пунктів», омолоджувальна обрізка є капітальним ремонтом об’єкту благоустрою, також див. Пункт 13.1.1 Правил утримання зелених насаджень.

Згідно з п. 13.1.2 тих же Правил, «Капітальний ремонт об’єкта благоустрою зеленого господарства проводиться за умови наявності проектно-кошторисної документації»:

 1. ДЕФЕКТНИЙ АКТ та кошторис,
 2. журнал робіт на об’єкті капітального ремонту (п. 13.1.2.4 Правил),
 3. в разі перекриття вулиці, дороги, в т. ч. пішохідної згідно з п. 13.1.2.2 Правил необхідно рішення міськради із зазначенням термінів початку і закінчення робіт,
 4. договір на надання послуг (відповідно до частини 5 ст. 6 Закону «Про доступ до публічної інформації»),
 5. наряд-допуск на роботи (пункти 1.5, 2.3, 2.4 Наказу «Про затвердження Правил охорони праці під час проведення робіт з видалення дерев і пеньків у населених пунктах України»).

Що робити, щоб зупинити незаконну обрізку?

Якщо документів на обрізку немає, їх не надають або з дерев зносять більше третини крони, що протиречить постанові КМУ №559 – викликайте по «102» поліцію!

Запитувати документи та викликати поліцію бажано як мінімум вдвох. Одному робити це може бути небезпечно, адже рубачі можуть вдатися до насильства або, навпаки, звинувати вас в хуліганстві, нападі на них та подібних діях. А без свідка у разі потреби буде важко довести зворотне.

При виклику поліції обов’язково повідомляйте оператору, що відбувається злочин по статті 270(1) Кримінального Кодексу України.

У разі повідомлення про злочин оператор зобов’язаний викликати слідчо-оперативну групу («СОГ»). Справа в тому, що патрульні мають статус звичайних робітників, і тому ніяких документів по порушенню складати не будуть – просто не мають на це прав. Вони зможуть тільки взяти у вас заяву. СОГ потрібна саме для того, щоб порушення було фахово описано.

Взагалі бажано записати виклик на аудіо (так само бажано фотографувати і знімати на відео все, що відбувається: рубачів, їхній транспорт і його номери, дерева тощо!).

Якщо через 15-20 хвилин патруль не під’їхав – викликайте знов. Запропонує оператор телефонувати до райвідділку – телефонуйте і до нього, і на «102». І так – до приїзду наряду. Інакше (ситуації бувають різні) ви можете чекати на наряд декілька годин.

По приїзду патруля детально поясніть поліцейськім причину виклику: що відбувається, що у рубачів повинен бути дефектний акт – поліція може цього не знати. Бажано також навести поліції Постанову Кабміну №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, завданої зеленим насадженням у межах міст» та пояснити, що видалення в дерева більше третини крони є пошкодженням зелених насаджень. Вимагайте у поліції зупинити правопорушення.

Якщо СОГ не була викликана до цього моменту, наполягайте на її виклику.

Обов’язково ведить хронометраж подій. Бажано узяти блокнот та ручку і записувати точний час коли усе відбувається – побачили рубачів, викликали поліію, коли приїхала поліція та СОГ. Також варто записати усі дані поліцейских, що прибули на виклик: ПІБ, номери жетонів, номер наряду (цифри на машині).

Що робити, якщо варварська обрізка вже відбулася?

Напишіть заяву в поліцію, адресовану керівнику слідчого відділу, за статтею 270 (1) Кримінального кодексу про пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства.

Перед цим необхідно зібрати комісію з громадськості, зробити обстеження пошкодженних обрізкою дерев та скласти відповідний акт.

Зразок акт огляду пошкоджених дерев: http://surl.li/hjdsj

Потім згідно Постанові №559 від 8 квітня 1999 р. розрахувати матеріальну шкоду, які рубачі нанесли територіальній громаді м. Харкова та зазначити цю суму в заяві про злочин.

Зразок заяви про злочин: http://surl.li/hjdsh

Практика доводить, що керівник слідчого відділу не буде вносити заяву в Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР) та розпочинати розслідування. Але після отримання заяви про злочин згідно ст. 214 Кримінально-процесуального кодексу слідчий зобов’язний протягом 24 годин внести заяву до ЄРДР та після цього протягом 24 годин надати заявнику витяг з ЄРДР.

Тому, якщо протягом 48 годин після подання заяви вам не надано витяг з ЄРДР варто оскаржити бездіяльність слідчого в місцевому суді. Згідно ст. 304 КПК на оскарження бездіяльності у вас є 10 днів. Ці 10 днів починають рахуватися від того дня, коли слідчий повинен був надати вам витяг, як заявнику, але не надав.

В скарзі треба просити суд зобов’язати керівника слідчого відділу поліції, якому була адресована заява, внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР по вашій заяві та надати вам витяг з ЄРДР. В більшості випадків суд задовольняє подібні скаги. Відповідно, після рішення суду поліція змушена буде відкрити кримінальне провадження.

«Діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.» (Цивільний Кодекс України, ч.2 ст. 293 «Право на безпечне для життя і здоров’я довкілля»).

Ми сплачуємо наші податки за роботу комунальних служб і маємо право вимагати, щоб їхні дії відповідали українському законодавству.

Досвід показує, що в тих місцях, де мешканці активно звертаються до поліції, обрізка зазвичай відбувається обережніше. Захищайте дерева!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *